Zakup nieruchomości to bardzo popularny sposób inwestycyjny. Wynika to przede wszystkim z gwarancji bezpieczeństwa, którą dają stabilne ceny nieruchomości, a także stale rosnący popyt na ich wynajem. Wiele osób decydujących się na taki sposób inwestycji musi zdecydować, czy chce zarządzać najmem nieruchomości samodzielnie, czy może jednak poprzez bezpośrednią współpracę z profesjonalistami w tym zakresie. Sprawdzamy wszelkie aspekty obu rozwiązań.                             

Zarządzanie Najmem
Zarządzanie Najmem

Najem krótko i długoterminowy

Analizując rynek najmu nieruchomości, wyodrębniamy dwa rodzaje najmu: krótkoterminowy oraz długoterminowy. Ma to powiązanie w dużej mierze z przeznaczeniem obiektów oraz uzależnione jest od grupy potencjalnych wynajmujących. Najem krótkoterminowy nastawiony jest przede wszystkim na ruch turystyczny. Nieruchomości zlokalizowane w dużych miastach lub w regionach turystycznych wynajmowane są głównie przez osoby poszukujące noclegu zazwyczaj na okres kilku dni. Wymaga to od właścicieli lokalu stałego monitoringu wszelkich aspektów logistycznych, co jest bardzo czasochłonne i zobowiązuje do dużego wkładu pracy. W takim wypadku wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalistów, którzy dzięki rozbudowanej sieci kontaktów i licznym współpracom mogą znacznie usprawnić cały proces.

Z kolei w przypadku wynajmu długoterminowego sytuacja jest nieco prostsza, ale wciąż wymagająca. Liczba formalności do załatwienia jest bardzo duża, jednak wszystko ułatwia sama częstotliwość obowiązku ich załatwiania, która jest znacznie mniejsza niż w przypadku wynajmu krótkoterminowego. Mimo to, nawet w przypadku wynajmu na dłuższy okres czasu pojawia się wiele argumentów, które zmuszają do poważnego rozważenia współpracy z profesjonalnymi firmami zarządzającymi najmem.

Odległość oraz liczba nieruchomości

Posiadając kilka obiektów pod wynajem musimy liczyć się ze znacznie zwiększoną ilością obowiązków również w przypadku wynajmu długoterminowego. Kolejnym ważnym czynnikiem jest odległość stałego miejsca zamieszkania właściciela od wynajmowanych nieruchomości. Daleko zlokalizowane obiekty mogą znacznie utrudniać szybkie reagowanie na kryzysowe sytuacje. Z kolei długie dojazdy w celach formalnych związanych z nieruchomościami mogą okazać się bardzo uciążliwe. W takich przypadkach współpraca z firmami zarządzającymi najmem jest opłacalna, szczególnie, jeśli cenimy swój czas. Takie firmy doskonale znają także lokalny rynek nieruchomości, co może pozwolić na szybsze znalezienie najemców i dostosowanie warunków wynajmu do lokalnych trendów.

Koszt współpracy

Kluczowym aspektem jest koszt współpracy z firmą zarządzającą najmem. Zazwyczaj jest to konkretna prowizja pobierana od opłaty za wynajem. Jej wysokość jest zależna od wielu czynników, jednak zwykle obejmuje ona od 7 do 15%. Znacznie więcej zapłacimy za wsparcie firmy przy wynajmie krótkoterminowym niż długoterminowym. Drożej zapłacimy również korzystając z dodatkowych usług jak np. promocja nieruchomości za pośrednictwem kanałów marketingowych firmy. Jednak takie usługi nie zawsze są potrzebne. Nieruchomości o dogodnym położeniu i z dobrym stanem technicznym cieszą się dużą popularnością na każdym rynku i szybko zyskują najemców. Warto o tym pamiętać, decydując się na konkretną ofertę danej firmy.

Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl